214
953239

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris

Marianne Richter
(1916-2010)

MATTA, "Fjädern, gul", rya, ca 180,5 x 91,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1947. (Ovanlig i gult).

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, senare fransar.

Ett exemplar av "Fjädern" finns på Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Trondheim.