304
954934

Walasse Ting

(1929-2010)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 500 - 44 400 EUR
37 400 - 46 800 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Walasse Ting
(1929-2010)

"Waiting for your love letter"

Signerad Ting och daterad -79. Duk 76 x 103 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären, förmedlat av Bülowska Galleriet, Malmö, 1 december, 1986. Kvitto medföljer.

Bülowska Galleriet, Malmö, vernissage 11 oktober, 1986.

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen ”Waiting for your love letter” innehåller allt det som blivit Tings signum, en sprakande kolorit, en närmast poetisk titel och en vacker modell.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.