304
954934

Walasse Ting

(United States, 1929-2010)
Walasse Ting, "Waiting for your love letter".

"Waiting for your love letter"

Signed Ting and dated -79. Canvas 76 x 103 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

400 000 - 500 000 SEK

37 700 - 47 200 EUR

38 800 - 48 500 USD

Hammer price:
500 000 SEK
Provenance

Acquired directly form the artist, mediated by Bülowska Galleriet, Malmö, Sweden, 1 December 1986. Receipt included in the lot.

Exhibitions

Bülowska Galleriet, Malmö, opening 11 October, 1986.

More information

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen ”Waiting for your love letter” innehåller allt det som blivit Tings signum, en sprakande kolorit, en närmast poetisk titel och en vacker modell.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89