307
966641

Walasse Ting

(1929-2010)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Walasse Ting
(1929-2010)

Olympia

Stämpelsignerad. Akryl på papper lagd på duk 95 x 180 cm.

Proveniens

Christie's Hong Kong, Asian 20th century art, 27 maj 2012, kat nr 2165.
Privat samling, Sverige.

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen med den vilande modellen vid sin spegel för tankarna till det traditionella motivet med en ”Reclining nude” som är ett populärt återkommande motiv i konsthistorien, i denna version med Tings alldeles sprakande färgsättning och egensinniga uttryck.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.