Madeleine Pyk – en samling F769
308
939746

Karel Appel

(Holland, 1921-2006)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
19 000 - 21 300 EUR
21 700 - 24 400 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Karel Appel
(Holland, 1921-2006)

Utan titel

Signerad Appel, utförd tidigt 1990-tal. Akryl och oljekrita på handgjort papper lagd på duk 75 x 100 cm.

Proveniens

Troligen inköpt på Galleri Ess i Borås under tidigt 1990-tal.

Äktheten på detta verk är bekräftad av Jan Nieuwenhuizen Segaar.

Konstnär