947763

309. CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Drömcigarr".

Signerad Carl Fredrik Reuterswärd och daterad 1959-61. Duk 86 x 135 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/8 188 - 10 235 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

Ulf Linde om cigarrmålningarna på Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, 1962.

"De vita ytor som bär Reuterswärds figurer är fräscha, aldrig solkade av spår efter trevnaden - hur förklara denna direkthet, denna distinktion i utförande? Menar han alltid vad han gör, så att han ingenting behöver ångra? Eller är det därför att korrigeringarna alltid inträffar i en ny form bredvid, i nästa term i serien? Eller är han så ohämmat uppslagsrik att han alltid finner en roll också för det han aldrig avsett?

Det viktigaste är nog att han kan sätta en fräckt enkel och vanlig form på duken och ge den en oanad historia. En ny historia. Om hans konst äger behag, är det verkligen nyhetens behag." ur Stil är bedrägeri - Carl Fredrik Reuterswärd", Arena 2004, sid 98.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto