Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
310
977003

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Non-violence".

Signerad CFR och numrerad 72/75. Grönpatinerad brons monterad på bemålad metallsockel, längd 30 cm, höjd 19,5 cm, inklusive sockel längd 32 cm, höjd 23 cm.

Konstnär