18
985502

NATTDUKSBORD, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade, gustavianska.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 300 - 53 000 EUR
36 800 - 55 200 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Fanerade med jakaranda, citronträ, björk och lönn. Nyckelskyltar och ringhandtag av mässing. Skåpdörr samt låda. Inlagda festoner. Längd 54, bredd 38, höjd 78 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Retuscher.

Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)
Beställd till ”SängKammaren” [fruns] i det 1775 nyuppförda Corps-de-logiet på Näs i Rö, Roslagen.
Upptagna i Wadenstiernas bouppteckning 1787 (RA):
I ”SängKammaren” [fruns] ”2: Comoder med inlagt Arbete”
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintliga på Näs fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960, sid 34-35, en avbildad sid 28

Näsström, Gustaf: Forna dagars Sverige III, 1700-talet, Stockholm 1962, en avbildad sid 163

Slott och Herresäten i Sverige, Uppland 2, Näs, sid 12, en avbildad sid 20.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Norstedts 1996, ett av auktionens nattduksbord avbildat sid. 173.

Lars Ljungström mfl, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, ett av Gustav III:s nattduksbord från 1783 avbildat sid. 117.