511
980006

SNUSFLASKOR, två stycken, bergkristall och malakit. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Platt ovoid form, den i bergkristall med maskaronhänklar och lockknopp i form av nefrit. Den i malakit med lockknopp i form av lapiz lazuli. Höjd 6,2-6,4 cm.

Naturliga inneslutningar i stenen.

Proveniens

Purchased at S Marchant & Son, 120 Kensington Chursch Street, London W8, February 24th, 1970. Reciept accompanies the pieces.