Important Winter Sale 605

910 föremål
498. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. FIGURIN, nefrit. Kina, troligen sekelskifte 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
500. FIGURIN, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
505. SKULPTURER, två stycken, bärnsten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. OBJEKT, agat. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
507. FIGURIN, rökkvarts. Kina.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. HALSBAND med HÄNGE, lapis lazuli. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
509. HÄNGE, akvarmarin. Kina.
509. HÄNGE, akvarmarin. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
510. SIGILL, tre stycken, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
512. SNUSFLASKA, agat. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
513. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
516. PENSELBAD, pekingglas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
518. SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
519. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
524. YTTERFODER, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
525. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
529. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
530. KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
531. KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
532. VAS, brons. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. VAS, brons. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
535. RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. KÄRL med LOCK, brons.  Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
537. RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
538. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
539. SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
540. RÖKELSEKAR med LOCK, patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
541. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
542. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
543. TEKANNA, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
544. RÖKELSEKAR, patinerad brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545. STOLAR, två stycken, hardwood. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
546. WEIQIASKAR med LOCK, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
547. ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
548. BRICKA, boxwood. 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
549. PENSELSTÄLL, troligen zitan. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. SKÅP, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
551. CEREMONIELLA TRUMMOR, ett par. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
552. TUSCHSTEN. Kina.
552. TUSCHSTEN. Kina.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
555. TESERVIS, tre delar, silver. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
557. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. ROCK, siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
561. ANTIK BRODERAD DUK, Kina, Qingdynastin, ca 167 x 164 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. BRODERI på siden. Kina, Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
565. GLASMÅLNING. Okänd konstnär. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
569. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. RULLMÅLNING, av Wang Mingming (1952-), "Lotus", signerad.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. LU PENG (1967-), blandteknik på papper, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
573. LU PENG (1967-), tusch och färg på siden, 1991.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
574. LU PENG (1967-), blandteknik på papper.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
575. LU PENG (1967-), blyerts på papper.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. SKÅL, keramik. Songdynastin  (960-1279).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
581. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
582. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
583. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. VAS, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. VAS, keramik. Troligen Yuandynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
586. VAS samt ASK med LOCK, keramik. Korea, Koryo, 1200-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
587. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
588. FAT, keramik. Kina, Yuandynastin.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
589. VAS, keramik. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
590. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 SEK
591. BORDSSKÄRM, keramik. Mingdynastin (1368-1644). Celadon.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
592. FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
593. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
594. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. BUDDAI, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
596. KOPP, bland de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK