59
971065

LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 700 - 14 000 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten, spröt och girlanger. Ljusring med egyptiserande maskaroner. Signerad på krönplatta CHB. Höjd 123, diam 80 cm

Förgyllning med slitage.