67
975099

APPLIQUER, för tre ljus, ett par, högklassiga arbeten från Stockholm eller St Petersburg, empire 1800-talets början.

Appliquer, för tre ljus, ett par, högklassiga arbeten från stockholm eller st petersburg, empire 1800-talets början.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Ljusarmar i form av pilar. Väggplattor med medusahuvud, krönande hjälm med plym och uggla, flankerande kvistar av ek och lager. Höjd 17 cm. Medföljer senare väggfästplattor av metall.

Ljuspipor borrade för el.

Utropspris:

75 000 - 80 000 SEK

7 560 - 8 065 EUR

Klubbat pris: