67
975099

APPLIQUER, för tre ljus, ett par, högklassiga arbeten från Stockholm eller St Petersburg, empire 1800-talets början.

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 660 - 7 100 EUR
6 940 - 7 410 USD
Klubbat pris

Förgylld och mörkpatinerad brons. Ljusarmar i form av pilar. Väggplattor med medusahuvud, krönande hjälm med plym och uggla, flankerande kvistar av ek och lager. Höjd 17 cm. Medföljer senare väggfästplattor av metall.

Ljuspipor borrade för el.