68
932485

KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt vit marmor. Postament med amoriner uppbärande kopplade ljusarmar i form av blomkvistar. Höjd 43 cm.

Marmornagg. En bladkrans under en ljuspipa senare. Förgyllningen med ställvis slitage.