APPLIQUER, för tre ljus, ett par, högklassiga arbeten från Stockholm eller St Petersburg, empire 1800-talets början.
Förgylld och mörkpatinerad brons. Ljusarmar i form av pilar. Väggplattor med medusahuvud, krönande hjälm med plym och uggla, flankerande kvistar av ek och lager. Höjd 17 cm. Medföljer senare väggfästplattor av metall.
Ljuspipor borrade för el.
×
Logga in
Kunde inte logga in