Kan inte nå servern
111
1034471

Gunnel Wåhlstrand

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 800 - 93 500 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Gunnel Wåhlstrand
(Sverige, Född 1974)

Utan titel

Signerade a tergo. Tusch på papper 114 x 107,5 cm per del.

Tilläggslista

Signerade a tergo.

Proveniens

Liljevalchs, Vårsalongen 2002. Inköpt av nuvarande ägare 2002.

Övrig information

Under tredje året på Kungliga Konsthögskolan började Gunnel Wåhlstrand måla i tusch, ofta med fotografisk förlaga från filmer, gamla klassfoton och sina egna familjebilder. Hennes examensarbete, 2003, bestod av sex målningar som hon arbetat med dagligen under två år. Tre av dessa ingår numera i konsthallen Magasin III samlingar, hon är också representerad på Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum och Uppsala Konstmuseum. Wåhlstrands samlade produktion utgörs fram till idag endast av ett trettiotal målningar, vilket bidrar till att hennes verk är så oerhört eftertraktade. Utställningen på Parasol Unit i London 2011 var en stor succé och sedan dess uppmärksammas hennes stämningsfulla måleri även utanför Sveriges gränser. Hon har hyllats i den brittiska tidningen The Guardian som även beskrivit hennes bilder som bitterljuva fragment av förlorade ögonblick med drag av ”Bergmansk melankoli”.
Själva arbetsprocessen är hård och tidskrävande. Wåhlstrand har valt tusch och med det följer enorma krav på disciplin och arbetsmoral. Sakta, sakta växer de stora bilderna fram. Tuschen läggs på i tunna lager vilket ger bilderna ett vackert djup och en sidenmatt yta. Eftersom tuschet är permanent så kan Wåhlstrand aldrig ångra något av de penseldrag hon fäst på pappret – ett misstag och hon måste börja om. Målningarna laddas med koncentration och de minnen som arbetsprocessen väckt hos henne.
Det som karaktäriserade hennes tidiga verk var sökandet och närmandet av den far hon aldrig lärde känna. Wåhlstrands far gick bort när hon bara var något år gammal och genom att bläddra igenom familjens fotoalbum öppnades dörrar till den värld där hennes far hade ingått. Dessa tidiga porträtt föreställer dock en okänd ung pojke, jämngammal med hennes far. Vi får känslan av att hon velat komma in under huden, undersöka hans blick och få veta vad som rör sig därinne i hans unga huvud. Detta totala fokus på pojkens ansikte skiljer sig ifrån de målningar som hon senare skapat eftersom hon där placerat sina figurer i en kontext genom att även skildra de tidstypiska miljöerna. Här har hans person dock lösgjort sig ifrån det förflutna och det mjuka ansiktet har fått något tidlöst svävande över sig.

Konstnär

Gunnel Wåhlstrand föddes 1974 i Uppsala och är en svensk konstnär. Hon är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1998–2003. Wåhlstrand är framför allt känd för sina stora tuschlaveringar efter svartvita familjefotografier. Storskaligt återger ger hon med en oerhörd precision fotografier från sin pappas barndom. Detaljskärpan och ljusreflexerna som silas genom de skiktade gråskalorna i hennes målningar får betraktaren att dra efter andan. Den tekniska briljansen överväldigar. Alla målningar utgår från händelser som andra har dokumenterat. På sin examensutställning 2003 visade hon sex bilder, som hon arbetat med dagligen under två år, ”Ibland tänker jag mig att det är som om pappret ligger i ett stort framkallningsbad och att bilden redan finns bestämd därinne:” säger hon. Gunnel Wåhlstrand fick Maria Bonnier Dahlins stipendium 2003. Hennes verk ingår i prestigefulla privata och offentliga samlingar som bland annat Göteborgs kulturnämnd, Uppsala läns landsting, Malmö konstmuseum, Moderna Museet, Stockholm, Statens konstråd, Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, The UBS Art Collection, Zürich, Uppsala konstmuseum.

Läs mer