140
1023157

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 550 - 5 460 EUR
4 790 - 5 740 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

Utan titel

Signerad Lars Lerin och daterad 2009. Akvarell på papper 39 x 28 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.