142
844383

Ernst Billgren

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 600 - 22 000 EUR
18 700 - 23 300 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ernst Billgren
(Sverige, Född 1957)

"Lätt natur"

Monogramsignerad. Utförd 1999. Pannå 155 x 274,5 cm, inklusive originalram med två bockhuvuden i brons och bladguld utförda av konstnären.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Målningen utfördes till vandringsutställningen "Nödskott & hembesök" vilken visades på Lunds konsthall, 1999, Bohusläns konstmuseum, 1999 Kalmar Konstmuseum, 1999, Östergötlands Länsmuseum, 2000, Jönköpings läns museum, 2000, Kristinehamns konstmuseum, 2000, Västerås konsthall, 2000.

Målningen "Lätt natur" är utförd i brytpunkten mellan Billgrens rena djurmåleri och det måleri där djur och natur flyttar in i salar och salonger. Mårten Arndtzén skrev om detta i sin recension, "Cirkus Billgren" i Expressen 21 aug 1999; "Tag ett rådjur, en iller, en sjöko, en utter och ett litet vildsvin. Avbilda dem naturalistiskt och använd dem sedan som klotsar i en fullständigt omöjlig formation (som på cirkus, ungefär). Låt alltihop sväva viktlöst mot en ljusblå himmel - och kasta in några stenbumlingar för säkerhets skull. Voila! En Ernst Billgren i koncentrat. Öva sedan framför spegeln. När kritikern står på ena sidan om verket och pratar om autenticitetens död och naturen som kulturell konvention, och den breda publiken står på andra sidan och upplever något helt annat - då är det dags att le. Ett öppet, lite ironiskt men absolut inte elakt leende. Lägg till någonting i stil med att "sanningen bara är en sida av saken, och då kan den ju inte vara hela sanningen". Men framför allt: håll fast vid ditt leende! För det har han ju gjort.
I målningarna på Lunds konsthall, de som Ernst Billgren med boken (Min Kamp) säger sig vilja beskriva tillkomstprocessen för, är det naturen som kommer på besök i övergivna salonger och vardagsrum. I somliga fall står naturen bara försiktigt och skrapar med fötterna i bildens utkant, i andra har den traskat rakt in och satt sig i bästa läsfåtöljen. I de bästa målningarna infinner sig också något av den surrealistiska svävning som uppstår när det trygga och välbekanta främmandegörs."
Texten illustrerades med en färgbild av "Lätt natur".

Konstnär