170
1018503

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 100 - 1 370 EUR
1 170 - 1 460 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Följerätt

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

"Montmartre, Paris", tidigt 1960-tal

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 44,5 x 34,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Anders Jonason och Christer Strömholm, "Christer Strömholm, Konsten att vara där", 1991, avbildad sid 142.
Lars Hall och Gunilla Knape (red), "Imprints by Christer Strömholm - CHR. The Hasselblad Award 1997", 1998, avbildad.
Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum -Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 47.

Konstnär

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.