Madeleine Pyk – en samling F769
244
1021504

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"Mexican Hotel Garden"

Etsning, 1984, signerad med blyerts och numrerad 13/65, utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles och med deras blindstämpel. 61 x 91 cm, bladstorlek 83,5 x 116,5 cm (HMP Koller handgjort papper).

Proveniens

Galleri Mustad, Göteborg.

Gemini Publication Sequence Number 1190.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.