71
1011420

Anders Knutsson

(USA, Född 1937)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 650 - 7 530 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Anders Knutsson
(USA, Född 1937)

"#20"

Signerad Anders Knutsson och daterad Oct 1972 a tergo. Duk 210 x 180 cm.

Tilläggslista

Ingen följerätt

Bukowskis Primary Sale, "Anders Knutsson H034", 3 april 2011.

Under slutet av sjuttiotalet lämnade Anders Knutsson Sverige till förmån för New York. I USA landade han i en rörelse jämte målare som exempelvis Robert Ryman. Det måleri som Anders Knutsson och de övriga konstnärerna inom rörelsen - Radical Painting - existerade i ett utrymme någonstans mellan ett postminimalistiskt uttryck och performancekonsten. De framhöll det monokroma måleriets radikalitet, testade dess möjligheter och gränser. Knutsson talar om måleriets fysikalitet, både i fråga om material och i en mer kroppslig bemärkelse, en rytmisk akt som frammanar skimrande, pulserande monokromer.

Ställer ut med Knight Webb Gallery på Market Art Fair, 13 - 15 april 2018.