174
973478
Axel Einar Hjorth
(1888-1959)

tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, tre lådor med draghandtag, medformade profilerade ben. Mått 90 x 45 cm, höjd 80 cm.

Slitage, skador, fläckar, nycklar saknas.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 885 - 2 356 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Konstnär/formgivare

Axel Einar Hjorth var chefsarkitekt NK inredningar 1927-38. Skapade möbler i en alldeles egen stil, inspirerad av fransk Art Déco. Hans första större uppdrag blev NKs påkostade monter på Världsutställningen i Barcelona år 1929. Han visade här bl.a. skåpet Louis (den till idag högst betalda svenska 1900-tals möbeln på auktion, se Bukowskis katalog 523, #1297) samt möbler ur serien Caesar. Hjorth fick utstå kritik från samtiden för sina lyxmöbler. På 1930-talet ritade han fler, enklare möbler för serietillverkning och även rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60