golvlampa, Swedish Modern, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Stomme av mässing, tygskärm med dekor av lagerkrans i mässing, höjd 172 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage, skärmen med fläckar.