taklampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Genombruten mässing, stämplade Ateljé Lyktan Åhus, skärmarnas höjd 28 cm, takfästets bredd 77,5 cm.
Smärre slitage, nydragen el.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid. 239.
Större variant av modell nr. 70.