245
982951

MODERNISTISK FORMGIVARE, bordslampor, ett par, ca 1955.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fot av mässing, benet med brunt läder, skärm med gles linneväv med applicerade bitar av skiffer, under foten märkta med stämpel LR (?) Höjd totalt ca 65 cm, diameter ca 39 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestade.

Proveniens

Enligt uppgift H55 i Helsingborg,