MATTA, "Grönspättan" ("Spättan grön"), gobelängteknik, ca 274 x 230,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943. (Ovanlig i denna färgställning).
Något slitage, fläckar, missfärgningar. Skadade kortsidor, fransar saknas.
Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrahemmet på Lidingö.