MATTA, rya, ca 429 x 201 cm, signerad H & M Brita Grahn samt SKOKLOSTER 1949.
Gulmelerad botten med rankor i benvitt och gråttviolett.
Slitage, ställvis hårt. Något smutsig, fläckar, obetydliga skador. En långsida med obetydlig lagning, en kortsida med smärre skador, fransar saknas.
Familjen von Essen, Skokloster slott.
Brita Grahn Textilkonstnär, kapitel 4 sid 23. Där beskriver Brita Grahn besöket och beställningen av baron von Essen med fru, på Skokloster.