1026853

418. AXEL OLSON, "Rom, 1922".

Signerad Ax. Ohlsson. Duk uppklistrad på pannå 42 x 40 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva från konstnären till hans bror Ernst Olsson.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
45 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Efter avslutad värplikt 1921 var Axel Olson arbetslös. Doktorinnan Oelrich, en syster till konstnären Viking Eggeling, erbjuder sig att bli mecenat för Axel, så att han kan resa till Tyskland och Italien och studera konst. Resan går via Berlin och München. I maj 1922 anländer han till Rom och skriver så här i sin dagbok:

"Rom är nu hett - hela dagen står dammet som en sky från gatorna. Vi måste emellanåt fukta våra strupar med hett vin i någon trattoria tillsammans med svartmuskiga hojtande och gestikulerande italienare och italienskor. I nästan varje bod i Rom kan man få vin. I tobaksaffärer - salt och grönsaksdito - i bageribodar. Och varannan (Minst) skylt har antingen benämningen "trattoria" eller "bottiglieria", "osteria", "ristorante", "café" eller helt enkelt "Vini". " Viveca Bosson, "Halmstad - Berlin - Paris", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, sid 34.

Auktionens målning är målad under denna vistelse i Rom 1922.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto