Madeleine Pyk – en samling F769
204
1051111

MATTA, old Baotou figural, Kina, ca 162,5 x 233,5 cm.

Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1 430 - 1 520 EUR
1 640 - 1 750 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Röd botten med polykrom dekor av en stor lejonhund och åtta lejonvalpar. Bred blå huvudbård med pionmedaljonger och arkaiserande djurornament.

Abrascher. Något blekt och smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, en sida med trampveck. Liten fuktlukt.