Madeleine Pyk – en samling F769
216
1050542

MATTA, semiantik Keshan, ca 210 x 129,5-134 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 960 - 2 180 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Röd botten med polykroma blommor och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. Sannolikt s.k. Manchester-ull.

Något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida saknar några knutrader.