219
1027575

MATTA, semiantik Anatolisk tülü, sannolikt Konya, ca 218,5 x 140 cm (samt kortsidorna med 7 respektive 4 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Gulmelerad botten med stora blå stiliserade mönster samt ett litet ljusrött ornament.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar och lagningar. En kortsida med smärre skador.