476
1018774

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
350 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

"Tjäderlek"

Signerad Bruno Liljefors och daterad "omkr. 1885". Olja på duk 51 x 35,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 526, "Internationella Höstauktionen", 3 december 2002, kat nr 207; privat samling.

Åmells, Stockholm, "Bruno Liljefors. En privatsamling", 1990, kat nr 16; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 20 september 1996 - 6 januari 1997, kat nr 28.

Allan Ellenius, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996, upptagen i katalogen, sid 229 under nr 28 (under titeln "Tjäderspel" samt med angivet tillkomstår till 1890) samt avbildad helsida i färg, sid 94 (under titeln "Tjäderlek i gryningsljus" samt med där angivet tillkomstår 1885).

Professorn i konstvetenskap Allan Ellenius skriver följande om föreliggande katalognummer i sin bok "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996: "En tidig målning med ett av favoritmotiven. Den spelande tuppen i tallskogen framträder mot morgonrodnaden och det bleka dagsljus som låter tallstammen tona fram ur det vikande nattdunklet".

Ett karakteristiskt drag i Liljefors konst är att samma motiv, samma bildidé, kan återkomma under en lång följd av år. Han behåller då ofta kompositionen i dess huvuddrag, och även enskildheter, som t.ex. en fågels placering på en gren, kan återkomma i exakt samma utformning i en senare målning. Föreliggande oljemålning skulle, i enlighet med detta, komma att ligga till grund för den år 1888 utförda "Tjäderlek" (olja på duk, 143 x 199 cm, Göteborgs konstmuseum), om vilken Ellenius skriver:

"De tidiga studierna av spelet i tjäderskogen har här vidgats till en vid inblick i skogsdjupet, med tuppen spelande i centrum bland trädstammar och hällar. Skildringen av landskapet bidrar att tolka tjäderspelets magi, så intimt förbunden med den kyliga morgonstämningen".

Totalupplevelsen av de uppländska skogarnas mystik drabbade Liljefors redan i unga år när han, inspirerad av de allmogejägare som köpte krut i faderns handelsbod, om vårmorgnarna smög sig ut för att åse tjäderspel i markerna. Motivet i sig hade introducerats i den svenska konsthistorien av David Klöcker Ehrenstrahl och skulle komma att vidarutvecklas av Liljefors till en återkommande bildidé inom ramen för ett subtilt stämningsmåleri där den praktfulla tuppen gör sitt yttersta för att imponera på hönorna som skymtar på tallens grenar.

Konstnär