Important Spring Sale 609

Nyiss1010
Montageiss700

Kvinnohuvud, troligen romerskt, 100-200 e. kr, slutpris 245.000 kr. Karmstol, en av ett par, 1700-talets andra hälft, slutpris 61.250 kr. Gustaf Lundberg, porträtt av Charlotta Bedoire, slutpris 98.000 kr. Georges Braque ”As de trèfles et verre” (detalj), slutpris 5.601.960 kr.

VI SÖKER DET BÄSTA AV DE BÄSTA

Efter ett framgångsrikt år av världsrekord och toppförsäljningar pågår nu inlämningen till vårens mest exceptionella auktion – Important Spring Sale. Auktionen kommer att innehålla verk som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer. Samtidigt visar vi vår stora Asiatiska avdelning med konst och konsthantverk; bl.a. porslin, keramik, buddhor, måleri, bronser och jadeobjekt. Kontakta våra specialister med din förfrågan - nu söker vi det bästa av de bästa!

NÄR ÄR DET VISNING OCH AUKTION?

VISNING: 1–6 juni på Berzelii Park 1 i Stockholm.
AUKTION: 7–8 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

SÖKES:

KLASSISKT MÅLERI
Anders Zorn, Carl Larsson, Bruno Liljefors, August Strindberg, Ivan Aguéli, John Bauer, Julia Beck, Albert Edelfelt, Axel Ender, Paul Fisher, Gustaf Fjaestad, Vilhelm Hammershöi, Carl Fredrik Hill, Olle Hjortzberg, Carl Holsoe, Jacob Hägg, Eugène Jansson, Ernst Josephson, Nils Kreuger, Edvard Munch, Helmer Osslund, Georg Pauli, Helene Schjerfbeck, Fritz Thaulow, Carl Wilhelmson, m.fl.

MÖBLER OCH KONSTHANTVERK
Högklassiga antikviteter som t.ex. byråar och sittmöbler, ljuskronor, ljusstakar och bordspendyler av förgylld brons och porfyr. Vi söker föremål av bland annat följande mästare: G. A. Ditzinger, Petter Ernst, Gustaf Foltiern, Georg Haupt, Jonas Hultsten, Gottlieb & Fredrich Iwersson, Christian Linning, Johan Christian Linning, Nils Meunier, Johan Neijber, Lars Nordin, Burchardt Precht, Nils Petter Stenström, Johan Åkerblad, Erik Öhrmark m.fl.

ÄLDRE MÄSTARE
Jakob Björk, Carl Fredrik von Breda, David Klöcker, David Klöcker Ehrenstrahl, Carl Johan Fahlcrantz, Pehr Hilleström, Johan Philip Korn, David von Krafft, Per Krafft, Gustaf Lundberg, Elias Martin, Martin Meytens, Gustaf Wilhelm Palm, Johan Pasch, Lorentz Pasch, Ulrika Fredrika Pasch, Alexander Roslin, Johan Henrik Scheffel, Tobias Sergel, Johan David Swartz, Adolf Ulrik Wertmüller m.fl.

MODERNT MÅLERI
Carl Kylberg, Inge Schiöler, Ragnar Sandberg, Ivan Ivarson, Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald, Nils Dardel, Leander Engström, GAN, Otto G Carlsund, Siri Derkert, Erik Olson, Sven Jonson, Axel Olson, Waldemar Lorentzon, Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Bror Hjorth, Yves Klein, Lucio Fontana, Fernand Leger, Victor Vasarely, Asger Jorn, Karel Appel, Josef Albers, Marc Chagall, Henri Laurens m.fl.

SILVER
Ljusstakar, bägare, tekannor, raguskedar, dryckeskannor, skrin och dosor. Barockt, karolinskt, gustavianskt, rokoko.

FOTOGRAFI
Ansel Adams, Richard Avedon, Irving Penn, Helmut Newton, Imogen Cunningham, William Eggleston, Robert Mapplethorpe, Laszlo Moholy-Nagy, Man Ray, Diane Arbus, Robert Frank, Herb Ritts, Adam Fuss, Nick Brandt, Richard Prince, Cindy Sherman m.fl.

SMYCKEN
Van Cleef & Arpels, Cartier, Boucheron, Verdura, David Morris, Chaumet, W.A. Bolin, Bulgari, Castellani m. fl. samt smycken med äkta pärlor och safirer.

SAMTIDA KONST
Karin Mamma Andersson, Jean-Michel Basquiat, Donald Baechler, Louise Bourgeois, Jim Dine, Nathalie Djurberg och Hans Berg, Cecilia Edefalk, Marie-Louise Ekman, Olafur Eliasson, Öyvind Fahlström, Sam Francis, Damien Hirst, Jeff Koons, Yayoi Kusama, Klara Lidén, Lars Lerin, Bjarne Melgaard, Jockum Nordström, Robert Rauschenberg, Frank Stella, Cy Twombly, Andy Warhol m.fl.

ASIATISKT KONSTHANTVERK
Buddhor, kejserligt porslin, ovanligt exportporslin, jadeföremål, stora serviser, vaser, kinesiskt måleri, thankor, cloisonné, smycken och antika kinesiska möbler.

MATTOR
Antika orientaliska mattor av hög kvalité, exempelvis Heris, Täbris, Keshan, Isfahan, Ushak, Kina. Vävda tapeter från 1500-1700-talets Frankrike, England, Flandern. Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé samt andra svenska mattor av kända designers.