MAGNUS "NUG" GUSTAFSSON, Blandteknik på duk. Signerad NUG Ⓒ och daterad 12.
Utan titel. 61 x 50 cm.
Mindre skrapmärken med färgbortfall på högra delen av målningen.
Galleri 19, Oslo.
NUG är en av Sveriges mest tekniskt skickliga graffittimålare. Hans tidiga verk framhåller hantverket som en viktig aspekt, medan hans senare verk karakteriseras av det snabba och brutala, fria linjer och oordning.