bordslampa, "Solen", Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend.
Patinerad brons av stående kvinna med uppsträckta armar, signerad i godset Gerda Sprinchorn Herman Bergman Fud. Monterad på träsockel, skadad skärm medföljer. Höjd inklusive sockel, exklusive lamphållare 62,5 cm.
Träsockel med slitage.