Modern Art + Design 612

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
14BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.Omfattas av följerätt (d) då den är unik.
70BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.Korrekt höjd skall vara 29, 31 och 32 cm.
71BERNDT FRIBERG, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
72BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs studio 1965.Omfattas av följerätt
73BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
81STIG LINDBERG, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
248ANNA PETRUS, reliefer/bordsben, 4 st, Näfveqvarns bruk, för bord formgivet till utställningen på The Metropolitan, New York 1927.Omfattas av följerätt (d).
276HARALD ELOF NOTINI, bordslampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Swedish Grace, 1930-tal.Formgiven av Harald Notini för Böhlmarks lampvarufabrik.
293KNUT FJAESTAD, "Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början.Föremålet belagt med exportrestriktioner/ Export restrictions
316AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.Sits med tyg.
319UNO ÅHRÉN, stol, Gemla 1930-tal, modellen presenterad på Stockholmsutställningen 1930.Delvis med retuscher/ partly retouched paint.
322ERIK LUND, skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930.Exportrestriktioner/ Export restrictions
341SVEN ERIK SKAWONIUS, & OLOF ÖSTBERG, byrå, G.A Berg, Stockholm, för Världsutställningen i Paris år 1937.Exportrestriktioner/ Export restrictions.
394GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Ishockeyspelare.Ishockeyspelare
438PIERRE ALECHINSKY, "Preuve en main".Upptagen i catalogue raisonné under nr. 1742.
440PIERRE ALECHINSKY, "Monocle".Titel: "Monocle"
459OLLE OLSSON-HAGALUND, ”Konfirmation i Lilla Alby kyrka, Sundbyberg”.Ej av konstnären utförd ram.
513ROBERTO MATTA, "Avertissement Nocture".Certifikat utfärdat av Germana Ferrari Matta 14 november 2018 medföljer.
514MIGUEL ORTIZ BERROCAL, "Goliath (Opus 114)".Titel: "Goliath (Opus 114)"
527FERNANDO BOTERO, "Femme et son étole".Omfattas av följerätt (d)
535BROR HJORTH, Väggrelief no 2.Ej numrerad, märkt no. 2.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
509AOLLE OLSSON-HAGALUND, Gatumotiv Hagalund.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
67BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1965 och 1967.
137WIWEN NILSSON, ring, Lund 1943, 18K guld med cabochonslipad stjärnsafir.
489HANS BISCHOFFSHAUSEN, "Brueckenkopf".
509ISAAC GRÜNEWALD, "En högsommardag, Saltsjöbaden".
573OLLE OLSSON-HAGALUND, Gatumotiv Hagalund.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.