11
1064933

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Grevmuhl N 4" (Carl Adolph Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Snidad dekor av lagergirlanger, granatäpplen, spiralband, bladsnitt och pärlstav. Fotkryss med urna. Längd 87,5, bredd 49, höjd 81,5 cm.