124
1110221

KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början, empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Stående bevingade kvinnofigurer hållande ljusarmar. Delar märkta "Chibout" (Pierre Chibout eller Chiboust, bronsmakare i Paris ca 1806-24, samarbetade med Claude Francois Rabiat vars verkstad Chibout tog över 1815). Höjd 69 cm.

Renoverade, omförgyllda. Slitage.