Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
18
1095129

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgyllt och mörkpatinerat. Gråmarmorerad träskiva. Sarger med snidad dekor av vinranka. Kannelerade ben med egyptisernade figurer. Längd 94,5, bredd 46, höjd 76.

Slitage.

Proveniens

Insida av sarg med påskrifter "Tillhört mjölnaren R. Sundberg Wäiha Kvarn 1876" och "Rep. af J. Nordensson vid hem Rosersberg 1935".