18
1095129

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgyllt och mörkpatinerat. Gråmarmorerad träskiva. Sarger med snidad dekor av vinranka. Kannelerade ben med egyptisernade figurer. Längd 94,5, bredd 46, höjd 76.

Slitage.

Proveniens

Insida av sarg med påskrifter "Tillhört mjölnaren R. Sundberg Wäiha Kvarn 1876" och "Rep. af J. Nordensson vid hem Rosersberg 1935".