256
1075200

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 271 x 500,5 cm, Aubusson, Frankrike 1700-tal, efter Oudry.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Stort polykromt landskap med hund, fågel, fontän, träd och blommor. I fonden slott. Rik bordyr med blommor och i hörnen ramornament. Ytterbården med signatur: M.R.DAUBUSSON.PICON. Ull och silke. Fodrad.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ivävningar.

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, sid 47.