272
1073363

MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 199 x 137 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Ett benvitt landskap med stor polykrom figurscen, inskription: Illustration av Maria och Jesus, djur, fåglar, träd, blommor, vattendrag med fiskar. I fonden stad. Röd huvudbård med blommor, fåglar och kartuscher med skrift av persisk poesi.

Något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Några malskador på baksidan, sidorna med trampveck, lagningar och smärre skador.