272
1073363

MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 199 x 137 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
909 - 1 090 EUR
951 - 1 140 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Ett benvitt landskap med stor polykrom figurscen, inskription: Illustration av Maria och Jesus, djur, fåglar, träd, blommor, vattendrag med fiskar. I fonden stad. Röd huvudbård med blommor, fåglar och kartuscher med skrift av persisk poesi.

Något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Några malskador på baksidan, sidorna med trampveck, lagningar och smärre skador.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?