37
1079485

MATSALSBORD, England, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Mahogny och mahognyfaner (slagbordets skivor och bordsändarnas skivor av massiv mahogny). En slagbordsdel, två ändar samt två senare iläggsskivor varav en av mahogny och den andra av mahognybetsat trä. På fottrissor av mässing. Slagbordets total längd 161 cm. Bordets bredd 133,5 cm. Höjd 75 cm. Total längd inkl iläggsskivor 415,5 cm. Fyra senare stödben, samt mässingshållare medföljer.

Slitage.