38
1112958

BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), tidig rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Fanerad med plommon och alm. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av mässing. Tre lådor. Signerad på ryggen "CLN". Längd 109, bredd 61, höjd 83,5 cm. Nyckel finns.

Senare lås. Beslagen 1700-tal men delvis inte ursprungliga. Fanerskador.