404
1106299

Elisabeth Warling

(Sverige, 1858-1915)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Elisabeth Warling
(Sverige, 1858-1915)

ELISABETH WARLING, olja på duk, signerad Elisabeth Warling och daterad -87.

Hölasset. 79,5 x 110 cm.

Krackelyr. Smärre ytsmuts.

Elisabeth Warling studerade vid Konstakademin I Stockholm och i Paris. Hon specialiserade på genremotiv och porträtt i tidens smak och tog gärna barn till modell. Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Linköpings museum.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Linköpings museum.