443
1115455

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Utropspris
4 000 000 - 4 500 000 SEK
355 000 - 399 000 EUR
370 000 - 417 000 USD
Klubbat pris
6 500 000 SEK
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

"Vårbroddens madonna"

Signerad HS med påskrift "d'après Greco". Utförd 1942. Olja på duk 47 x 45 cm. Efter en detalj i en reproduktion av El Grecos målning "Helig familj" / "La Sagrada Familia, santa Ana y san Juanito" (cirka 1594-1604) i samlingarna på Prado, Madrid.

Proveniens

Hovintendent Gösta Stenman (förvärvad direkt från konstnären), Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 458, "Internationella Vårauktionen", 19-22 april 1988, kat nr 471; privat samling.

Stenmans konstsalong, Stockholm, "Helene Schjerfbeck", 27 oktober - 17 december 1944, kat nr 86 (under titeln "Madonna efter Greco"); Gösta Stenman, Stockholm, "Helene Schjerfbeck", 1958, kat nr 95; Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, "Helene Schjerfbeck 150 år", 1 juni - 14 oktober 2012; kat nr 669; Schirn Kunsthalle, Frankfurt, "Helene Schjerfbeck", 2 oktober 2014 - 11 januari 2015.

H. Ahtela (alias Einar Reuter), "Helene Schjerfbeck", 1953, upptagen i katalogen som nr 887, sid 370; utställningskatalog, "Helene Schjerfbeck 150 år", avbildad i färg, sid 326.

Helene Schjerfbeck (1862-1946) ville vara en del av den internationella konstens historia och hon använde ofta sin egen konst för att föra diskussioner med de verk hon beundrade, oberoende om hon sett konsten i verkligheten eller endast via kopior i konsttidningar och böcker. De universella ämnen som den konsten behandlade låg henne väldigt nära och det mänskliga mysteriet fascinerade henne. Under sin ungdom reste hon mycket i Europa, men under 1900-talet blev resandet mest inom området Nyland i Finland, förutom i februari 1944 då hon, tillsammans med Stenmans familj, åkte till Saltsjöbaden i Stockholm där hon senare avled.

Schjerfbecks intresse för El Greco inleddes redan i början av 1900-talet vilket vi kan läsa om i brev hon skickade till sina konstnärsvänner. Till detta kom även hennes stora intresse för "L´Art et les Artistes"-publikationer från 1912 där spansk konst behandlades i flera nummer. Enligt Schjerfbeck själv såg hon under sitt liv endast en äkta El Greco, tillika en suspekt sådan, så intresset för El Greco kom alltså från kopior och böcker.

Från och med 1928 blev Helene Schjerfbeck djärvare i att kopiera El Grecos verk, även om hon redan tidigare inspirerats av den grekisk-spanska mästarens mörka dramatik och gjort sina egna studier i denna anda utan att direkt kopiera ämnet. Speciellt inspirerad blev hon av Cézannes "Kvinnoporträtt" efter El Greco. Redan 22 januari 1919 skrev hon till Einar Reuter: ” I går afton låg jag och såg på Greco, på det Cézanne lärt av Greco – och jag fick lust att måla något en gång efter en sådan liten bild, så som v. Gogh målat efter Daumier ’de drickande’. Måla fritt.”

Den egentliga "d'après El Greco" –blomstringen kom dock under 1940-talet då Gösta Stenman, hennes konsthandlare, försåg henne med imponerande El Greco-böcker på franska. Det var allt svårare för Schjerfbeck att få tag på och använda levande modeller där hon under kriget målade i sanatorie- och ålderdomshemsmiljöer.

Att bli inspirerad av de svartvita reproduktionerna passade Schjerfbecks konstnärliga kvalitet, de lockade inte till direkt kopierande, utan lämnade tillräckligt med utrymme för individuell konstnärlig tolkning. Hon målade enligt sin egen smak och fokuserade på närbilder.

Motivet till "Vårbroddens madonna" hämtades från El Grecos "La Sagrada Familia, santa Ana y san Juanito" från omkring år 1600 där den Heliga familjen avbildas i dess helhet med Jesusbarnet i Jungfru Marias knä omgivna av Sankta Anna, Josef från Nasaret samt den unge Johannes Döparen. Schjerfbeck valde, i sin tolkning, att zooma in på detaljen föreställande Jungfru Maria och lyfte därigenom fram den kärleksfulla och ömma figuren som tröst i en krigshärjad värld.

Konstnär