Kan inte nå servern
455
1035219

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
1 300 000 - 1 800 000 SEK
117 000 - 162 000 EUR
123 000 - 171 000 USD
Klubbat pris
1 300 000 SEK
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Brudtärna" / "Ateljéinteriör"

Signerad C.L. inom en cirkel och daterad 1917. Akvarell 74 x 69 cm.

Proveniens

C.A. Strandman, Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm (i sin kassabok har Carl Larsson noterat: "Såldt 1917 April: 9 st taflor till Strandman vid ett besök i Sundborn: Brudtärna [Svea Sundström],---"); inköpt av nuvarande ägares farföräldrar på 1930-talet (troligtvis på Fritzes Kungl. Hovbokhandel eller Börjessons Konsthandel); därefter i arv.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1917, sid 164 som nr 1687.

Övrig information

Den bedårande vackra flickan, som omgiven av tre stafflier, sitter i Carl Larssons ateljé i Sundborn, är Svea Sundström. Hon var en av de två tvillingar, som Carl Larsson haft som modell, när han målade "Tvillingarna" (oljemålning, 1914, skars sönder av konstnären då han ej var nöjd med den, känd genom reproduktion i färg samt tre bevarade fragment). Flickorna, Svea och Göta, bodde i Sundborn och var 11 år gamla när målningen utfördes. I efterhand har de berättat att när Carl Larsson såg dem gå hand i hand på byvägen, blev han så förtjust, där de gick klädda i lika kläder och hattar, att han ville måla dem. Som modeller fick de bra betalt. De tjänade vardera en krona i timmen, en ryslig massa pengar tyckte såväl de som deras föräldrar. Deras pappa tjänade inte mer än 35 öre i timmen. När de var klara fick de hela 21 kronor var av Carl Larsson. Deras mamma hade blivit helt förskräckt över så mycket pengar. Men: de kom väl till pass, för de var i stort behov av nya vinterskor mindes de senare.

Tre år senare förevigade konstnären Svea Sundström ytterligare en gång i den bevarade oljemålningen "Uppenbarelse" (olja på duk, 100 x 70 cm, såld på Bukowskis Klassiska vårauktion, 2015, privat samling) där modellen avbildas i profil med två av konstnärens förslag till väggmålningar i Uppenbarelsekyrkan, Saltsjöbaden i bakgrunden.

I föreliggande katalognummer, vilket utfördes i nära anslutning till "Uppenbarelse", har Carl Larsson istället fångat den unga Svea Sundströms skönhet snett bakifrån där hon sitter i en senempire-stol centralt placerad i ateljén.

Utifrån konstnärens bevarade kassabok vet vi att den betydelsefulle konsthandlaren C.A. Strandman på Fritzes Kungl. Hovbokhandel i Stockholm, vid ett besök i Sundborn i april 1917, förvärvade såväl oljemålningen "Uppenbarelse" som akvarellen "Brudtärna" / "Ateljéinteriör" samt ytterligare sju konstverk för den icke obetydliga totalsumman om 18 000 kr.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer