28
1140123

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Ettore sottsass, "park lane" soffbord, memphisgruppen, italien efter 1983.

"Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983.

Stomme i glasfiber, trappstegsformade fötter lackerade i grönt glitter, skiva i svart marmor, höjd 37 cm, skivans diameter 90 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris:
48 000 SEK
Tilläggslista

Skivan med lagningar.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60