80
1140132
Dan Wolgers
(Född 1955)

"Klockpall"

Signerad Dan Wolgers och daterad 1991. Upplaga 8/10. Urverk monterat på stålrörsben. Höjd 48 cm, diameter 38 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 440 - 1 919 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Dan Wolgers, "Dan Wolgers: 120 verk 1977-1996", 1996, jämför bild sid 63.
Liljevalchs konsthall, "Dan Wolgers 1977-2001", utställningskatalog, 2001, avbildad.

Övrigt

"Man sätter sig på stunden..."

Om auktionen
Kontakta specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19