177
1144095

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 850 - 3 800 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 205 x 132,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. En kortsida med smärre skador, ställvis något slitna fransar, några saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.